Bloknot Tasarımları

Bloknot Tasarımları

Bloknotlar not almak amacı ile kullanılan çeşitli boyutları mevcut olan oldukça kullanışlı kırtasiye malzemeleridir. Bloknotların bir diğer kullanım amacı da reklam yapmaktır. Bloknotlar kullanım ömrü uzun araçlar olması ve her ortamda kullanılması dolayısı ile reklamlarını yapmak isteyen firmaların başvurdukları başlıca ürünler arasındadır.

Bloknot Fransızca kökenli bir sözcük olup kolayca katlanılabilen, çantada taşımak için oldukça elverişli not defteridir. Günümüzde genellikle promosyon amaçla dağıtımlarda kullanmak için tercih edilen bloknotlar oldukça kullanışlı ofis malzemelerindendir. Bloknotlar çoğunlukla sayfaları deftere zarar vermeyecek şekilde kolayca çıkarılabilecek yani spiralli olarak isimlendirilen yöntem kullanılarak üretilmektedir.

Spiralli ve tutkallı bloknotlarda üst ve alt kapakta kullanılan malzemenin türüne göre bloknot fiyatları değişmektedir. Üst ve alt kapaklarda bloknotun içerisindeki sayfalar ile aynı kalınlıkta ve kalitede malzemeler kullanılması durumunda fiyat daha uygun olmaktadır Fakat kalın karton kapaklı yahut plastik kapaklı bloknotlar daha maliyetli olmaktadır. Konferanslarda, toplantılarda dinleyicilerin not almalarını sağlamak amacı ile kullanılan not defterleri genellikle spiral yapıda bloknotlardır. Kare bloknotlar küçük tek yapraklı kare şeklindeki kağıtlardır. Bu bloknotlar çantada kullanım için çok uygun bloknotlar değillerdir. Genellikle masa başı çalışan kişilerin, ofislerde kullandıkları bloknotlar bunlardır. Küçük notlar almak işin oldukça kullanışlıdırlar. Kapaklı bloknotlar ise çoğunlukla spiralli olarak üretilmektedirler. Bloknotun dışında defter görüntüsü veren sert yapıda kapak bulunmaktadır. Çoğunlukla A5 ve A4 kâğıt boyutunda kullanılan bu bloknotlar diğerlerine göre daha maliyetlidir. Bloknotların üzerinde firma adı, iletişim bilgileri, firma logosu gibi pek çok detay yerleştirilebilmektedir. Her sektörde kullanılan ve zamansız bir ürün olması sebebi ile reklam amaçlı basımı daha çok yapılmaktadır.