Katalog

Katalog

     Katalog, firmaların sundukları tüm ürün ve/veya hizmetleri bir araya getiren, bu ürün ve/veya hizmetlere ait detaylı bilgileri (teknik özellikler, fiyat vb.) bir arada sunan basılı reklam ve tanıtım ürünlerindendir.
     Genellikle kuşe kağıt kullanılarak hazırlanan katalogların firmaların kurumsal kimliği ile örtüşmesi ve hem bu kurumsal kimliği hem de markayı başarılı bir şekilde temsil etmesi gerekir. Bu doğrultuda hazırlanan kurumsal bir katalog, firmanın potansiyel müşterilerine hem kendisini hem de hizmetlerini tanıtma konusunda çok önemli bir işleve sahip olmaktadır.
    Çünkü zengin bir içerikle, sade ve anlaşılabilir bir dille hazırlanmış kataloglar, satış ve marka algısı üzerinde son derece olumlu bir etki bırakmaktadır.

 

     Katalog Tasarımı bir firmanın ürünleri veya hizmetleri için hizmetler veya ürünler hakkında detaylı bilgiler sunan, çok sayfalı bilgilendirme ve reklam tanıtım aracıdır. Ürün ve hizmetler hakkında detaylı bilgiler içeren kataloglar firmaların müşteri temsilciler ve vitrinleri olarak tanımlanabilir.
     Teknik veri ve detaylı anlatımlar içeren kataloglar broşürlere göre daha kapsamlı reklam ürünleridir. Kataloglar firmaların ürün – hizmet portföyüne göre her ürün ve hizmete ayrı ayrı düzenlenebileceği gibi, firmanın tüm ürün ve hizmetlerini kapsayan tek bir katalog tasarımı da tasarlamak mümkündür.
     Katalogda, ürün ve hizmetin detaylı tarifi, farkları ve üstünlükleri ve teknik veri ve kullanım bilgileri yer almalıdır. Kataloglar diğer reklam araçlarına göre müşteri kitlesinin cevap aradığı tüm sorulara cevap verecek bir biçimde hazırlanmalıdır. Katalog tasarımlarında hedef müşteri ve firmanın pazarlama stratejileri ile rakip firmaların ürün gamı vb. noktalar göz önünde bulundurulmalıdır. Katalog tasarımında yazıdan ve teknik verilerin yanında ürün ve hizmete dair fotoğraflarla müşterilerin görsel açıdan bilgi sahibi olması sağlanmalıdır.

 

     Unutulmamalıdır ki kalite görsel öğelerle desteklenen tasarımlar satışlar üzerinde çok büyük bir etki yaratmaktadır. Kullanılan görsellerin detayları ve müşterilerinize sağladığı bilgi, çoğu zaman sayfalarca yazıdan daha etkili olmaktadır.